Sprawny układ pneumatyki hamulcowej.

Pneumatyka hamulcowa, to jeden ze zdecydowanie najważniejszych układów w każdym pojeździe samochodowym, wobec czego też, należy tutaj zadbać o to, aby był on w pełni sprawny. Należy na bieżąco monitorować wszystkie jego podzespoły pod kątem sprawności, bowiem tylko w taki sposób można będzie wychwycić jakiekolwiek nieprawidłowości i natychmiast je usunąć, naprawiając niektóre elementy układu pneumatycznego, lub też przeprowadzając ich wymianę. Zobaczmy dlaczego dochodzi najczęściej do różnorodnych uszkodzeń poszczególnych elementów układów hamulcowych, oraz gdzie można będzie przeprowadzić odpowiednie naprawy.

Osuszacz powietrza i jego podstawowe zadania.

Jednym z najważniejszych elementów całego układu pneumatycznego, jest osuszacz powietrza, którego zadaniem jest obniżenie sprężonego powietrza dostarczanego do układu do poziomy maksymalnie 21% wilgotności, bowiem jakakolwiek wartość wyższa od tej, będzie stanowić zagrożenie dla sprawności poszczególnych elementów układu pneumatycznego. Musimy pamiętać, iż nadmierna wilgotność w wielu przypadkach będzie prowadzić do powstawania korozji, a ta jak bardzo dobrze wiemy potrafi w bardzo szybkim czasie doprowadzić do całkowitego uszkodzenia danego elementu. W przypadku jeśli osuszacz będzie działał niesprawnie, wszystkie pozostałe podzespoły będą tutaj zagrożone, wobec czego też, można powiedzieć iż pneumatyka hamulcowa oraz sprawne jej działanie oparte są na sprężonym powietrzu, które musi być dodatkowo osuszone do zadanego poziomu. Jeśli osuszacz będzie sprawny, cały układ będzie pracować bez zarzutu, aczkolwiek w dalszym ciągu będziemy mieli do czynienia z sytuacją, w której po prostu pewne elementy mogą ulec wyeksploatowaniu.

Naprawa osuszacza.

Oczywiście trzeba tutaj powiedzieć sobie od razu iż nie w każdym przypadku możliwa będzie naprawa osuszacza, a co za tym idzie, czasami koniecznością będzie wymiana na nowy. Jednakże w większości sytuacji, w zupełności wystarczającym rozwiązaniem będzie regeneracja samochodowych osuszaczy powietrza, które może przedłużyć okres przydatności osuszacza o kolejne miesiące. Generalnie rzecz ujmując, warto tutaj stale monitorować stan techniczny naszego osuszacza, bowiem od tego zależne będzie to, jak sprawnie będzie funkcjonować cały układ pneumatyczny, oraz czy poszczególne podzespoły nie będą narażone na niepotrzebne uszkodzenia. Im bardziej zadbamy o podstawowe elementy w naszym układzie pneumatycznym, tym większy poziom bezpieczeństwa jego pracy uda nam się osiągnąć, a to przecież w tym przypadku jest kwestią zdecydowanie najważniejszą. Dlatego też, warto tutaj dodatkowo odstawiać nasze samochody na przeglądy techniczne, w czasie których będzie możliwe wykrycie jakichkolwiek nieprawidłowości w tej kwestii, i natychmiastowe ich usuwanie, zanim dojdzie do jakichkolwiek poważniejszych uszkodzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *