Statystyka dla zainteresowanych

Nie wszystkich interesuje taki dział matematyczny, jakim jest statystyka. Jest to bowiem dział ściśle związany z przeprowadzaniem różnorodnych badań – badań na różne tematy, mogą to być badania rynku, badania opinii czy też badania prowadzone po prostu dla zaspokojenia ciekawości odnośnie różnych aspektów. Niemniej jednak statystyka jest bardzo istotną częścią takich badań, ponieważ jest ona wykorzystywana w ich końcowych etapach. Statystykę wykorzystuje się po to, by móc przeanalizować dokładnie zebrane w toku badania dane oraz je zinterpretować, a wiadomo przecież, że wszystko to, co interpretuje się za pomocą matematyki, jest zinterpretowane dokładnie i niezmiernie skrupulatnie. Matematyka nie kłamie, liczby nie kłamią, zatem wyniki otrzymane za pomocą statystyki mówią o badaniu więcej, niż setki słów, które można by umieścić w raportach końcowych. Posiadając te dane można zatem stwierdzić, że statystyką powinien interesować się każdy, kto prowadzi jakiekolwiek badania, bo przecież nigdy nie byłby w stanie przeprowadzić ich do końca bez chociażby podstawowej wiedzy z zakresu statystyki. Nie jest to jednak prawdą. Statystyką interesują się tylko te osoby, które po prostu ten dział matematyki lubią, które lubią pogłębiać swój ę wiedzę z tego zakresu. Inni natomiast wcale nie muszą znać się na statystyce, aby móc doprowadzić swoje badania do końca.

Strona internetowa dla wszystkich

Istnieje coś takiego, jak portal statystyczny, czyli inaczej mówiąc strona internetowa poświęcona statystyce szeroko pojmowanej. I jest to portal, który odwiedzać mogą zarówno osoby interesujące się statystyką, jak i te, dla których ten dział wydaje się zbyt trudny i zbyt skomplikowany. Osoby interesujące się statystyką mogą na takich stronach czytywać na przykład opracowania statystyczne, które dla nich są artykułami ciekawymi i pozwalającymi im poszerzyć swoją wiedzę z tego zakresu. Czytając takie opracowania statystyczne można zobaczyć, jak inni wykorzystują statystykę w swoich badaniach i co można zmienić podczas jej stosowania przez nas. Opracowania statystyczne mogą również nauczyć nas nowych metod statystycznych, które następnie będziemy mogli wykorzystać. Jeśli jednak jesteśmy osobami, dla których statystyka wydaje się niezbyt interesującą dziedziną, to wcale nie oznacza to, że wspomniany portal statystyczny jest dla nas zamknięty. My również taki portal statystyczny możemy odwiedzić.

W jakim celu?

W jakim celu osoba, która nie interesuje się statystyką miałaby jeszcze odwiedzać strony internetowe ściśle z nią związane? To proste – by się dokształcić, by się do statystyki przekonać, by spróbować lepiej ją poznać i móc wykorzystać ją samodzielnie, ale także po to, by na stronie tej znaleźć fachową pomoc. Portal statystyczny jest nie tylko dla zwolenników statystyki, ale również dla osób nieco słabszych z tej dziedziny albo tych, którzy nie widzą siebie w roli badacza statystycznego i poszukują osób aktywnie w takie badania zaangażowanych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *