Trawnik w przydomowym ogrodzie.

Każdy ogród musi posiadać odpowiednio przygotowany i zadbany trawnik. Nie da się tego ukryć, ani w żaden sposób ominąć. Dobrze przygotowany trawnik będzie stanowić doskonałe tło dla pozostałych kompozycji kwiatowych czy też innych elementów ozdobnych naszego ogrodu. W związku z tym tez, warto tutaj poznać przynajmniej podstawy w kwestii zakładania trawnika ogrodowego, oraz jego późniejszej pielęgnacji, aby wraz z upływem czasu i nabytym w tej kwestii doświadczeniem, nasze ogrody stawały się jeszcze piękniejsze a trawniki jeszcze bardziej zadbane. Zapraszamy serdecznie do lektury wszystkich tych, którym zależy na estetyce swoich przydomowych ogrodów.

Przygotowujemy podłoże pod trawnik.

Wszelkie prace związane z zakładaniem trawnika w ogrodzie, należy rzecz jasna rozpocząć od przygotowania podłoża. Trzeba tutaj w pierwszej kolejności, uporządkować podłoże, usunąć wszelkie śmieci, resztki budowlane i inne niepotrzebne rzeczy, które mogłyby negatywnie wpływać na wzrost trawy. Następnie trzeba cały teren przeznaczony pod trawnik przekopać, rozluźniając tym samym podłoże i usunąć wszelkie chwasty. Warto tutaj odczekać tydzień lub dwa, aby usunąć wszystkie te, których nie udało się usunąć za pierwszym razem, a po takim czasie zaczną wzrastać. Powinniśmy także zbadać odczyn pH, i poprzez odpowiednie dodatki do gleby ustanowić go na poziomie 5,5-6,5, bowiem taki właśnie lekko kwaśny odczyn gleby jest wskazany do zakładania trawników. Kiedy już wszystkie te czynności będą starannie przeprowadzone, możemy przystąpić do wyrównania podłoża i wysiewu uprzednio dobranej trawy (o tym aspekcie w akapicie niżej). Na sam koniec trzeba będzie jeszcze tylko zadbać o utwardzenie podłoża, aby nasiona trawy nie stały się zbyt łatwym łupem ptaków, i oczekiwanie na pojawienie się pierwszych kiełków naszego nowego trawnika.

Wybór trawy i pielęgnacja trawnika.

W celu dokonania wyboru odpowiedniej trawy do naszego ogrodu, trzeba będzie przede wszystkim znaleźć odpowiednio profesjonalny sklep ogrodniczy, w którym będziemy mieli dość szeroki wybór. Najczęściej będziemy mogli zakupić mieszanki różnych traw, które w efekcie dadzą nam piękny i estetyczny trawnik, o niewielkich wymaganiach w zakresie pielęgnacji. Bardzo dobrze w większości przypadków wypada trawa Agrecol, która stanowi mieszankę kilku estetycznych gatunków, bardzo dobrze radzących sobie w naszych warunkach.

Co do samej zaś pielęgnacji, to powinniśmy zadbać głównie o to, aby w początkowym okresie, nasz trawnik systematycznie zasilać starannie dobranymi nawozami, oraz nawadniać cały teren trawnika. Na etapie przygotowania podłoża, możemy jeszcze na głębokości 10cm, wkopać siatkę zabezpieczającą trawnik przed szkodnikami takimi jak krety. Potem pozostanie nam już tylko dbałość o systematyczne nawadnianie i prawidłowe strzyżenie, które także jest niezbędnym elementem pielęgnacji trawnika ogrodowego, zapewniając trawie dogodne warunki wzrastania, jak również podnosząc estetykę całego ogrodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *