Typy geowłókniny wykorzystywanej w budownictwie.

Różnorodne rodzaje i typu geowłókniny, są obecnie bardzo szeroko stosowane w branży budowlanej. Jest to materiał geosyntetyczny, który powstał w wielu wariantach, dzięki czemu, mamy możliwość wykorzystania go w różnych okolicznościach. Warto sobie tutaj więc powiedzieć kilka słów więcej na temat poszczególnych wariantów tego materiału, bowiem jest to jeden z popularniejszych materiałów geosyntetycznych, stosowanych obecnie w budownictwie. Tym bardziej, iż wszystkie typy geowłókniny, charakteryzują się doskonałymi wręcz parametrami technicznymi w swoim zakresie zastosowania.

Najbardziej popularne typy geowłókniny.

Wszystkie typy geowłókniny, które obecnie znajdują swoje zastosowanie w branży budowlanej, charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami technicznymi. Niektóre z nich jednak będą wykorzystywane zdecydowanie częściej. Dlatego też, warto sobie je wyszczególnić, bowiem pomoże nam to lepiej rozeznawać się w ich zastosowaniu. Poniżej prezentujemy więc kilka, najbardziej popularnych typów geowłókniny, oraz ich krótki opis, aby przekonać się co do skuteczności ich zastosowania w różnych sytuacjach budowlanych.

Geowłóknina typu TS

To zdecydowanie najbardziej popularna geowłóknina, stosowana przede wszystkim w budownictwie jednorodzinnym. Wykorzystywana do zabezpieczania podbudowy dróg i tarasów ogrodowych, do systemów drenażowych, oraz do ochrony innych materiałów jak chociażby folia basenowa. Jej zastosowanie przyczynia się do realnych oszczędności na eksploatacji całego obejścia domu jednorodzinnego.

Geowłóknina typu P

Jest to typowa geowłóknina ochrona, wykonana z mechanicznie wzmacnianych, włókien ciągłych z polipropylenu. Materiał produkcyjnych jest dodatkowo stabilizowany przeciwko działaniu promieniowania UV. Sprawdzają się przede wszystkim w budownictwie inżynieryjnym, jako ochrona geomembran.

Geowłóknina typu F

To dwuwarstwowa geowłóknina filtracyjna. Jedna z warstw pełni rolę filtra, zaś druga spełnia funkcje jego ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi. Jest to materiał idealny w sytuacjach, gdzie wymagane będą wyjątkowo dobre właściwości filtracyjne. Tak samo korzystne jest zastosowanie jej w przypadkach kiedy przewidujemy wysokie naprężenia mechaniczne.

Geowłóknina typu PES

Płaski materiał geosyntetyczny, wykonany z włókien poliestrowych połączonych poprzez igłowanie, przeszywanie lub tez kalandrowanie. Sprawdza się w zastosowaniach takich jak: filtracja, systemy drenażowe, separacja warstw gruntu, wzmacnianie struktury gruntu, ochrona geomembran.

Geowłóknina typu PGM 14

To z kolei materiał geosyntetyczny, z włókien polipropylenowych. Jest wykorzystywany przede wszystkim w budownictwie drogowym w pracach związanych z remontami nawierzchni drogowych, jak również z budową nowych nawierzchni. Zapewnia zabezpieczenie przed przenikaniem wody w głąb konstrukcji drogowej, dzięki czemu podnosi znacznie trwałość całej drogi.

Geowłóknina typu DREFON ST

Włoskie geowłókniny wytwarzane z ciętych włókien polipropylenowych oraz poliestrowych, stabilizowanych przeciwko działaniu promieniowania UV. Charakteryzuje się bardzo dobrym poziomem wytrzymałości na rozciąganie i przebijanie a przy tym wykazuje relatywnie niską gramaturę. Stosowana głównie w zakresie wzmacniania podłoża w budownictwie drogowym oraz kolejowym. Może być także wykorzystywana jak warstwa separacyjna w narzutach kamiennych.

Podsumowanie.

Wszystkie te typy geowłókniny, stanowią obecnie bardzo popularne materiały geosyntetyczne, na potęgę wręcz wykorzystywane w branży budowlanej. Ich wdrożenie do wielu inwestycji budowlanych, przyczynia się przede wszystkim do podniesienia trwałości danych konstrukcji, oraz ich odporności na uszkodzenia mechaniczne i obciążenia eksploatacyjne. Warto więc w miarę dobrze orientować się w zakresie tego, które typy geowłókniny, jakimi parametrami i właściwościami się charakteryzują. Pozwoli nam to na skuteczny dobór poszczególnych jej rodzajów do konkretnych zastosowań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *