Typy geowłókniny wykorzystywanej w budownictwie.

Różnorodne rodzaje i typu geowłókniny, są obecnie bardzo szeroko stosowane w branży budowlanej. Jest to materiał geosyntetyczny, który powstał w wielu wariantach, dzięki czemu, mamy możliwość wykorzystania go w różnych okolicznościach. Warto sobie tutaj więc powiedzieć kilka słów więcej na temat poszczególnych wariantów tego materiału, bowiem jest to jeden z popularniejszych materiałów geosyntetycznych, stosowanych obecnie w budownictwie. Tym bardziej, iż wszystkie typy geowłókniny, charakteryzują się doskonałymi wręcz parametrami technicznymi w swoim zakresie zastosowania.

Najbardziej popularne typy geowłókniny.

Wszystkie typy geowłókniny, które obecnie znajdują swoje zastosowanie w branży budowlanej, charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami technicznymi. Niektóre z nich jednak będą wykorzystywane zdecydowanie częściej. Dlatego też, warto sobie je wyszczególnić, bowiem pomoże nam to lepiej rozeznawać się w ich zastosowaniu. Poniżej prezentujemy więc kilka, najbardziej popularnych typów geowłókniny, oraz ich krótki opis, aby przekonać się co do skuteczności ich zastosowania w różnych sytuacjach budowlanych.

Geowłóknina typu TS

To zdecydowanie najbardziej popularna geowłóknina, stosowana przede wszystkim w budownictwie jednorodzinnym. Wykorzystywana do zabezpieczania podbudowy dróg i tarasów ogrodowych, do systemów drenażowych, oraz do ochrony innych materiałów jak chociażby folia basenowa. Jej zastosowanie przyczynia się do realnych oszczędności na eksploatacji całego obejścia domu jednorodzinnego.

Geowłóknina typu P

Jest to typowa geowłóknina ochrona, wykonana z mechanicznie wzmacnianych, włókien ciągłych z polipropylenu. Materiał produkcyjnych jest dodatkowo stabilizowany przeciwko działaniu promieniowania UV. Sprawdzają się przede wszystkim w budownictwie inżynieryjnym, jako ochrona geomembran.

Geowłóknina typu F

To dwuwarstwowa geowłóknina filtracyjna. Jedna z warstw pełni rolę filtra, zaś druga spełnia funkcje jego ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi. Jest to materiał idealny w sytuacjach, gdzie wymagane będą wyjątkowo dobre właściwości filtracyjne. Tak samo korzystne jest zastosowanie jej w przypadkach kiedy przewidujemy wysokie naprężenia mechaniczne.

Geowłóknina typu PES

Płaski materiał geosyntetyczny, wykonany z włókien poliestrowych połączonych poprzez igłowanie, przeszywanie lub tez kalandrowanie. Sprawdza się w zastosowaniach takich jak: filtracja, systemy drenażowe, separacja warstw gruntu, wzmacnianie struktury gruntu, ochrona geomembran.

Geowłóknina typu PGM 14

To z kolei materiał geosyntetyczny, z włókien polipropylenowych. Jest wykorzystywany przede wszystkim w budownictwie drogowym w pracach związanych z remontami nawierzchni drogowych, jak również z budową nowych nawierzchni. Zapewnia zabezpieczenie przed przenikaniem wody w głąb konstrukcji drogowej, dzięki czemu podnosi znacznie trwałość całej drogi.

Geowłóknina typu DREFON ST

Włoskie geowłókniny wytwarzane z ciętych włókien polipropylenowych oraz poliestrowych, stabilizowanych przeciwko działaniu promieniowania UV. Charakteryzuje się bardzo dobrym poziomem wytrzymałości na rozciąganie i przebijanie a przy tym wykazuje relatywnie niską gramaturę. Stosowana głównie w zakresie wzmacniania podłoża w budownictwie drogowym oraz kolejowym. Może być także wykorzystywana jak warstwa separacyjna w narzutach kamiennych.

Podsumowanie.

Wszystkie te typy geowłókniny, stanowią obecnie bardzo popularne materiały geosyntetyczne, na potęgę wręcz wykorzystywane w branży budowlanej. Ich wdrożenie do wielu inwestycji budowlanych, przyczynia się przede wszystkim do podniesienia trwałości danych konstrukcji, oraz ich odporności na uszkodzenia mechaniczne i obciążenia eksploatacyjne. Warto więc w miarę dobrze orientować się w zakresie tego, które typy geowłókniny, jakimi parametrami i właściwościami się charakteryzują. Pozwoli nam to na skuteczny dobór poszczególnych jej rodzajów do konkretnych zastosowań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *