Typy i zastosowanie łożysk kulkowych samonastawnych.
W grupie łożysk kulkowych znajdziemy całkiem sporo ich rodzajów, o bardzo zróżnicowanych parametrach, budowie, a tym samym także i różnym zastosowaniu. Najpopularniejsze będą oczywiście kulkowe zwykłe. Znajdziemy jednak też łożyska kulkowe skośne, wahliwe, wzdłużne oraz samonastawne z oprawami. Szczególnie interesujące są właśnie te ostatnie i to właśnie im poświęcimy dziś nieco więcej uwagi. Sprawdzimy, w jakich typach występują, oraz dowiemy się, w jakich przypadkach, poszczególne ich typy są stosowane. Zapraszamy więc do lektury.
Podstawowa charakterystyka.
Łożyska kulkowe samonastawne to przede wszystkim łożyska kulkowe poprzeczne jednorzędowe. Posiadają obustronne uszczelnienie oraz kulistą powierzchnię zewnętrzną. Mogą być wyposażone w dodatkowe odrzutniki (tłoczone z blachy) albo też w zabezpieczające uszczelki, które chronią łożysko przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Występują w różnych wykonaniach, jak chociażby zabudowane w oprawie z: żeliwa, blachy stalowej, czy tez poliamidu. Tworzą w ten sposób zespół samonastawny. Charakteryzuje je zdolność do kątowych wychyleń aż do 5 stopni od położenia środkowego. Pozwala im to na tolerowanie pewnych, niedużych błędów niewspółosiowości. Są to łożyska bardzo łatwe w montażu i demontażu. Posiadają także własny zapas smaru.
Ogólnie, można powiedzieć, iż dzięki swoim licznym zaletom, łożyska samonastawne znalazły całkiem szerokie zastosowanie w wielu maszynach i urządzeniach.
Podstawowe parametry techniczne.
Warto sobie także powiedzieć nieco więcej o właściwościach i parametrach technicznych łożysk samonastawnych. Otóż w ich przypadku będziemy mogli wyróżnić następujące kwestie warte naszej uwagi:
- Mogą pracować w temperaturach w przedziale -30 – +100 stopni Celsjusza (tak samo jak łożyska kulkowe poprzecznie uszczelnione.
- Po zamontowaniu ustalane są osiowo na wale i wewnątrz oprawy
- Oprawę z łożyskiem mocujemy do korpusu maszyny a dopiero następnie pierścień wewnętrzny mocuje się na wale za pomocą śrub dociskowych.
- Wykonywane w tolerancji h7, aczkolwiek w róznych przypadkach można spotkać się z tolerancją h6 lub h8
- Dosmarowywanie łożysk jest konieczne w przypadku długich okresów pracy w warunkach dużego zapylenia i wysokich temperatur.
Generalnie rzecz więc ujmując, mamy tutaj do czynienia z bardzo dobrymi jakościowo łożyskami, które swoimi parametrami technicznymi sprawiają, iż można je stosować w bardzo szerokim spektrum przypadkach. Przede wszystkim jednak, stosowane są tam, gdzie mogą pojawiać się pewne luzy, oraz błędy współosiowości wału i oprawy, gdyż są one na ten aspekt wyjątkowo niewrażliwe.