Uprawa Rhododendronów w ogrodzie.

Rhododendrony to bardzo ciekawy i szalenie estetyczny gatunek krzewów z rodziny wrzosowatych, które bardzo dobrze sprawdzają się naszej strefie geograficznej do uprawy ogrodowej. Musimy jednak pamiętać, iż nie wszystkie odmiany będą dobrze znosić niskie temperatury a te, jak wiemy, w naszym kraju mogą często sięgać nawet poziomu dwudziestu stopni poniżej zera. Musimy więc w pierwszej kolejności wyselekcjonować te odmiany, które będą odporne na tak silne mrozy, a jest ich dość sporo, więc nie ma obaw, iż wybór będzie zbyt słaby. Pozostałe gatunki zaś możemy swobodnie uprawiać w doniczkach, które będziemy na sezon zimowy chować w pomieszczeniach gospodarczych, gdzie zapewnimy im ochronę przed silnym mrozem.

Odpowiednie stanowisko i gleba.

Bardzo ważną kwestią w przypadku uprawy Rhododendronów, będzie prawidłowy wybór stanowiska, zapewniającego roślinom dogodne warunki do wegetacji. Stanowisko powinno być odpowiednio zacienione, aby roślina nie miała nadmiaru słońca. Warto także pamiętać o tym, aby zapewnić im wilgotność na wysokim poziomie, a w tym celu warto w pobliżu stanowisk na których rosną Rhododendrony usytuować jakieś niewielkie oczko wodne. Warto także zadbać o przygotowanie odpowiedniej gleby dla naszych roślin. Najlepszą będzie gleba o kwaśnym odczynie pH, a tutaj najlepiej sprawdza się mieszak kory sosnowej, nie odkwaszanego torfu, oraz kompostu. Odczyn pH powinien utrzymywać się na poziomie w granicach od 5 do 6,5. Przygotowanie odpowiedniej gleby na odpowiednim stanowisku będzie gwarantować nam dogodne warunki do uprawy Rhododendronów, toteż warto tej kwestii poświęcić odpowiednią ilość uwagi. Będzie to podstawowy i najważniejszy element uprawy tych roślin, bowiem w późniejszym etapie uprawy nie będziemy mieć już tak dużo obowiązków.

Zasady uprawy i pielęgnacji Rhododendronów.

W zakresie prawidłowej pielęgnacji musimy pamiętać o tym, iż Rhododendrony nie będą stawiać przed nami jakichś szczególnych wymagań. Musimy tutaj tak samo jak w przypadku wielu innych roślin, zadbać o prawidłowe nawadnianie, głównie w okresie letnim, kiedy brak jest naturalnych opadów atmosferycznych. Możemy także usuwać stare i zeschnięte gałęzie, aby tym samym zrobić miejsce na nowe. Warto także pamiętać o przygotowaniu roślin na sezon zimowy poprzez solidne, bardziej obfite niż zazwyczaj nawodnienie, oraz ogacenie korzenia liśćmi lub słomą. Takie zabiegi w zupełności będą wystarczające do tego, aby nasze Różaneczniki i Azalie mogły przetrwać zimę a na wiosnę znów zachwycać nasze oczy feerią barw i nos feerią zapachów. Generalnie rzecz ujmując, musimy pamiętać o tym, aby do uprawy Rhododendronów przygotować się pod kątem niezbędnej wiedzy, oraz starannie wywiązywać się z obowiązków w tym zakresie, a reszta w zasadzie nie będzie tutaj stanowić większego problemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *