Utrzymanie pojazdu w dobrym stanie technicznym.

Posiadanie własnego pojazdu samochodowego, to niewątpliwie znaczne ułatwienia życia, aczkolwiek trzeba także od razu powiedzieć, iż z drugiej strony będą się z tym wiązać liczne koszty i utrudnienia. Niemniej jednak chcąc posiadać własne cztery kółka, trzeba się z tymi kosztami i wymaganiami liczyć, aby mieć pewność i sto procenta bezpieczeństwa podczas poruszania się własnym pojazdem samochodowym. Musimy tutaj więc przyjrzeć się wszystkim obowiązkom, jakie nakładane są na kierowców, oraz związanym z tym kosztom, aby z góry, przynajmniej w pewnym przybliżeniu ustalić sobie koszty roczne użytkowania pojazdu samochodowego.

Zakup auta to dopiero początek.

W pierwszej kolejności oczywiście czekają nas wydatki związane z zakupem pojazdu samochodowego, co przecież niejednokrotnie kosztuje nas nawet kilkadziesiąt tysięcy. Oczywiście mówimy tutaj o pojazdach nowych, bowiem o wiele przystępniej można będzie dokonać zakupu pojazdów używanych, które po odpowiednim wyremontowaniu będą nam śmiało jeszcze przez wiele lat bardzo dobrze służyć. Warto tutaj także podkreślić kwestię tego, iż w przypadku pojazdów używanych, będziemy mieć koszty ich zakupu z reguły niższe n 50-80%. W zasadzie dość wyraźnie widzimy, iż samochód nowy, prosto z salonu, w ciągu pierwszych kilku lat traci nawet połowę wartości, a więc jest to raczej kiepska inwestycja.
Oczywiście zaraz po zakupie trzeba będzie samochód ubezpieczyć i zarejestrować, co także pociąga za sobą spore koszty. Dodatkowym kosztem będzie przeprowadzenie kontroli technicznej, czyli okresowych badań technicznych, bez których samochód nie będzie dopuszczony do ruchu drogowego. Tutaj jednak stacje obsługi pojazdów raczej stosują zbliżone do siebie cenniki a koszt badania pojazdu osobowego wynosi w granicach 100 PLN, a więc jest to kwota jak najbardziej akceptowalna.

Koszty eksploatacyjne.

Oczywiście musimy także pamiętać o kosztach codziennej eksploatacji, wśród których królują koszty paliwa. jakby nie patrzeć kupując dobrą jakościowo benzynę, trzeba będzie zapłacić za litr około 5,50 PLN, a to pozwoli nam na przejechanie jakichś 15-20 kilometrów. Czyli generalnie za dużo nie pojeździmy. Do tego dochodzą koszty wszelkich napraw, szczególnie tych, które mogłyby przyczynić się do nieprzejścia badań technicznych, które mamy obowiązek przeprowadzać co roku. Warto też wspomnieć, iż niektóre stacje obsługi pojazdów w Bielsku Białej i Żywcu będą w stanie na bieżąco usuwać niektóre usterki, wychwycone podczas badania technicznego, wobec czego będziemy mieć nieco ułatwione zadanie. Choć czasami bardziej opłaca się po prostu odstawić samochód do swojego mechanika, który wykona niezbędne naprawy w korzystniejszych cenach. Trzeba będzie potem co prawda przeprowadzić kolejne badanie techniczne, niemniej jednak w wielu przypadkach jest to działanie jak najbardziej korzystne z ekonomicznego punktu widzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *