Utwardzanie spoin klejowych promieniowaniem UV w przemyśle.

Klejenie z zastosowaniem nowoczesnych klejów utwardzanych promieniowaniem UV, jest obecnie coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Samo utwardzanie spoin klejowych w tym przypadku zapewnia nam, dzięki zastosowaniu promieniowania UV, o wiele sprawniejszą realizację procesu klejenia. W niektórych przypadkach, możliwe jest sprawne utwardzenie spoiny już w czasie kilkunastu sekund. Dla wielu procesów produkcyjnych, tak szybki czas utwardzania spoiny jest bardzo korzystny. Jednym słowem, trzeba tutaj podkreślić, iż jest to proces, który idealnie będzie się nadawać, do pracy na szybkich liniach produkcyjnych. Warto więc przyjrzeć się tej technologii nieco bliżej. Może się bowiem okazać, dla wielu branży wręcz przełomowa, jeśli chodzi o łączenie ze sobą różnorodnych elementów niemetalowych.

Czy samo szybkie utwardzanie spoin klejowych jest wystarczająca zaletą tej technologii?

Oczywiście jest to ogromna zaleta, pozwalająca na znaczne przyspieszenie wielu procesów produkcyjnych. Niemniej jednak musimy podkreślić, iż samo utwardzanie spoin klejowych, nie jest jedyną korzyścią płynącą z wdrożenia tej technologii. Należy tutaj zwrócić uwagę na fakt, iż ta technologia klejenia, niesie za sobą o wiele większe korzyści. Choć trzeba przyznać, iż szybki czas utwardzania spoiny jest niewątpliwie bardzo ważną kwestią. Do najważniejszych korzyści płynących z zastosowania tej technologii będziemy więc zaliczać:

  • Szybki czas utwardzania spoiny – w wielu przypadkach możliwe jest pełne utwardzanie spoiny klejowych już w czasie kilkunastu sekund
  • Relatywnie niski koszt jednostkowy wykonania jednej spoiny
  • Długi czas żywotności kleju – klej nałożony na elementy musi zostać utwardzony w czasie około 60 minut. Po tym czasie niezbędne będzie ponowne przygotowanie spoiny i nałożenie nowego kleju. Jest to jednak stosunkowo długi czas, w którym możemy dowolnie manipulować klejonymi elementami, lub przygotować ich więcej do jednoczesnego utwardzania.
  • Proste przygotowanie spoiny – w zasadzie wszystko wygląda dokładnie tak samo jak w przypadku klasycznych połączeń klejowych.

Oczywiście należy się tutaj liczyć z koniecznością poniesienia pewnych kosztów. Same przemysłowe urządzenia i lampy UV mogą pochłonąć stosunkowo spore środki finansowe. Niemniej jednak, dzięki tym inwestycjom będzie możliwe szybkie utwardzanie spoin klejowych promieniowaniem UV.

Zakup niezbędnej infrastruktury.

Technologia ta, jak każda inna, wymaga posiadania odpowiedniej infrastruktury produkcyjnej. W tym przypadku najważniejsze są odpowiednio dobrane systemy utwardzające typu UV. Koszt zakupu będzie oczywiście uzależniony od wielkości systemu oraz jego możliwości. Im większe urządzenia, umożliwiające nam utwardzanie większej ilości spoin jednocześnie, tym większe koszty inwestycyjne trzeba będzie ponieść. Niemniej jednak, w zamian za poniesione koszty będziemy mogli osiągać jeszcze lepsze efekty prowadzonej działalności produkcyjnej. Wiele procesów produkcyjnych będzie realizowanych o wiele sprawniej i szybciej. Co zaś najważniejsze, będzie to szło w parze z podnoszeniem jakości produktu końcowego, co nie zawsze jest takie oczywiste. Bardzo często bowiem, przyspieszanie procesu technologicznego ma miejsce właśnie kosztem jakości wyrobu końcowego. Tutaj jednak jest absolutnie przeciwnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *