Warunki uprawy różaneczników w przydomowych ogrodach.

Uprawa Różaneczników jest jednym z ciekawszych zajęć w przypadku prowadzenia własnego, przydomowego ogrodu. Przede wszystkim ze względów niesamowicie wysokiego poziomu estetyki, jakim się te rośliny charakteryzują, ale także przez wzgląd na fakt, iż nie mają zbyt wielkich wymagań w zakresie przeprowadzania prac pielęgnacyjnych. Musimy jedynie zadbać o przygotowanie odpowiedniej mieszanki gleby charakteryzującej się dość kwaśnym odczynem pH, oraz przygotować dobre, zacienione stanowisko, w którym nasze Różaneczniki będą mogły dobrze się czuć. Zobaczmy zatem, jak zadbać o prawidłowe przygotowanie wszystkiego pod uprawę Różaneczników w naszych ogrodach.

Stanowisko i gleba.

Jak już wspomnieliśmy, wybór stanowiska i przygotowanie odpowiedniej gleby do uprawy roślin z rodziny Rhododendron będzie tutaj kwestią o zdecydowanie największym poziomie istotności. Glebę możemy zakupić już gotową, w workach, albo przygotować ją samodzielnie. W celu samodzielnego przygotowania mieszanki powinniśmy zaopatrzyć się w korę sosnową, nie odkwaszany torf oraz kompost a następnie przygotować z tych składników mieszankę w równych proporcjach. Tak przygotowaną mieszanką będziemy wypełniać dołek w ziemi o rozmiarach co najmniej metra średnicy i 0,5-1m głębokości, aby zapewnić jak najlepsze warunki uprawy Azalii w ogrodzie. Musimy oczywiście wcześniej dobrać dogodne stanowisko, charakteryzujące się sporym poziomem zacienienia, oraz wilgotnośći. Najlepiej jeśli będziemy stanowiska uprawy Różanecznika lokalizować w pobliżu większych drzew i krzewów, które dostarczą odpowiedniej ilości cienia. Niemniej jednak należy zwrócić uwagę na fakt, iż system korzeniowy, jakim charakteryzuje się Różanecznik jest dość płytki, toteż większe krzewy i drzewa powinny mieć dość głębokie ukorzenienie, aby nie kolidować z naszymi Różanecznikami i nie zabierać im całej wody i wszystkich składników odżywczych z gleby. Tak wybrane stanowisko z dobrze przygotowaną bądź kupioną już gotową mieszanką gleby, z całą pewnością zagwarantują nam dogodne warunki do jej prowadzenia.

Zalety uprawy Różaneczników w przydomowych ogrodach.

Warto tutaj sobie powiedzieć jeszcze kilka słów na temat zalet uprawy Azalii i Różaneczników w przydomowych ogrodach, bowiem są one dość istotne. Największą i najważniejszą zaletą będzie tutaj brak jakichkolwiek wymagań w zakresie prowadzenia bieżącej pielęgnacji. Jest to bardzo ważne, bowiem nie musimy marnować czasu na pracę w ogrodzie, a skupić się na miłym spędzaniu w nim czasu. Jedyne o czym należy pamiętać, to kwestia standardowa przy uprawie wszystkich roślin, czyli musimy solidnie nawadniać nasze Różaneczniki, szczególnie w porze letniej przy braku naturalnych opadów atmosferycznych. Tak samo należy nawodnić rośliny przed nastaniem pory zimowej, aby mogły solidnie przygotować się do przetrwania mrozów, do czego jednak większość odmian jest bardzo dobrze przygotowana i bez trudu poradzi sobie z mrozami nawet na poziomie powyżej minus dwudziestu stopni Celsjusza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *