Wycieczki trekkingowe w okolicy szczytu Matterhorn.

Jednym z bardziej popularnych kierunków wyjazdów na trekking w Alpy są okolice szczytu Matterhorn. Nie bez kozery jest to uznawane za bardzo ciekawe i warte każdej ceny przeżycie, bowiem sama góra, przez wzgląd na swój specyficzny kształt, jest utożsamiana z kształtem góry w ogóle. Jest to szósty pod względem wielkości szczyt alpejski, zlokalizowany w Alpach Zachodnich na granicy między Szwajcarią a Włochami. Generalnie można powiedzieć, iż wyjazd trekkingowy w okolice szczytu Matterhorn, uznawany jest za bardzo ciekawy, przede wszystkim przez wzgląd na ciągłe znajdowanie się w pobliżu najciekawsze i najpóźniej zdobytego czterotysięcznika. Zobaczmy zatem, jak przygotować się do takiego wyjazdu, oraz jak zapewnić sobie pełne bezpieczeństwo na czas wyjazdu.

Bezpieczny trekking.

Aby zagwarantować się bezpieczny wyjazd na trekking, przede wszystkim musimy pamiętać, iż bardzo dużo w tej kwestii zależeć będzie od organizującego wyjazd biura podróży. W końcu to biuro organizuje nam noclegi w schroniskach i hotelach, oraz zapewnia przewodników alpejskich na czas konkretnych wycieczek. Można tutaj więc powiedzieć, iż atrakcyjny, wyjątkowo promocyjny wyjazd na trekking, raczej nie ma sensu, gdyż za niewielkie pieniądze, biuro raczej nie będzie mogło wynająć odpowiednich noclegów, ani tez opłacić profesjonalnych przewodników, zostawiając przy tym jakiś zarobek dla siebie. Dlatego też, o wiele lepiej jest poszukać ofert biur podróży, które wyjazdy trekkingowe organizują od wielu już lat, bowiem dzięki temu posiadają w tym zakresie odpowiednio szerokie doświadczenie. To zaś będzie procentować w postaci zwiększonego poziomu bezpieczeństwa w czasie wyjazdu, jak również wyższym poziomem atrakcyjności samego wyjazdu. Dobry przewodnik lepiej nas poprowadzić trasami górskimi, bowiem lepiej je zna, i wie, gdzie iść, żeby trafić na najpiękniejsze, zapierające dech w piersiach widoki.

Przygotowanie do wyjazdu.

Przede wszystkim musimy tutaj pamiętać, iż trekkingi alpejskie w regionie Matterhorn są raczej dość wymagające i przeznaczone raczej do bardziej zaawansowanych pasjonatów górskich eskapad. Początkujący mogą mieć dość wyraźne problemy, tym bardziej, jeśli ktoś chce się wybrać na szczyt, bowiem najłatwiejsza trasa nań wiodąca oznaczona jest III poziomem trudności, czyli trudnym. Do najważniejszych zagrożeń, należy zaliczyć bardzo duży poziom ekspozycji szczytu, zmienne warunki atmosferyczne, oraz zagrożenie uderzenia spadającymi kamieniami. Generalnie rzecz biorąc, przy braku jakiegokolwiek doświadczenia alpinistycznego, a tym bardziej przy braku odpowiedniego sprzętu i przewodnika, nie ma sensu nawet zadzierać z Matterhorn, bowiem już niejeden zbyt pewny siebie początkujący alpinista przypłacił to życiem. W 2001 roku zginął jeden Polak, w 2006 trzy osoby z Polski, zaś w 2007 cztery osoby. Szczyt jest mimo swojego naturalnego piękna bardzo zdradliwy, wobec czego początkującym zdecydowanie odradzamy jego zdobywanie, a skupienie się na trekkingu u jego podnóża, gdzie również znajdziemy ciekawe widoki, ale przynajmniej nie będzie ponosić zbyt wysokiego ryzyka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *