Wyprawa na trasę Haute Route.

Wysokogórskie wyprawy turystyczne należą do zdecydowanie najtrudniejszych dla każdego pasjonata trekkingu. Niemniej jednak każdy z nich, z cała pewnością będzie chciał na tego typu wyprawy się wybierać, bowiem poza wysokim poziomem trudności, charakteryzują się jeszcze nadzwyczaj wysokim poziomem emocji płynących z pokonywania trudności. Jedną zaś ze zdecydowanie najtrudniejszych tras, jakie przyjdzie nam pokonać jest alpejska trasa Haute Route, gdzie większą część podróży przyjdzie nam spędzić na wysokościach powyżej 3500 m n.p.m. Przyjrzyjmy się w takim razie nieco bliżej kwestiom związanym z tak karkołomną wyprawą i sprawdźmy w jaki sposób prawidłowo się do tej wyprawy przygotować, aby zakończyła się bezpiecznie i z sukcesem.

Bezpieczeństwo na trasie.

Przede wszystkim, najważniejszą kwestią będzie tutaj zapewnienie sobie pełnego bezpieczeństwa na trasie, co można będzie osiągnąć jedynie poprzez odpowiednie przygotowanie oraz zapewnienie sobie podstawowego, niezbędnego ekwipunku. Warto tym dwóm aspektom przyjrzeć się nieco bliżej, bowiem to od nich zależeć będzie to, czy w ogóle powinniśmy myśleć o czymś takim jak trekking alpejski trasą Haute Route.

Przygotowanie do wyprawy na Haute Route.

W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na kwestię prawidłowego przygotowania do wyprawy. Tutaj niezbędne będzie odpowiednie przygotowanie w zakresie zarówno kondycyjnym jak i wytrzymałościowym. Warto przed wyjazdem na Haute Route, odbyć kilka wypraw wstępnych w niższe partie górskie, nawet w naszych rodzimych Tatrach, w celu przetestowania ekwipunku i nabrania wprawy w poruszaniu się z uprzężą i czekanem. Zdobycie niezbędnego doświadczenia będzie w tym przypadku kwestią kluczową, bowiem pozwoli nam zapewnić sobie wysoki poziom pewności siebie i bezpieczeństwa na trasie haute Route.

Ekwipunek na trasę Haute Route.

Powyżej wspomnieliśmy o niezbędnym ekwipunku, który powinniśmy wcześniej sprawdzić, więc warto powiedzieć tez nieco więcej o tym, z czego powinien się on składać. Otóż najważniejszymi elementami wyposażenia będzie sprzęt alpinistyczny, czyli dobre i przetestowane raki, czekan, oraz kompletna uprząż dolna. Aczkolwiek pamiętajmy, iż na trasie Haute Route będziemy mieć możliwość wypożyczenia tego elementu wyposażenia w cenie 50 euro od osoby. Do tego trzeba będzie zaopatrzyć się w profesjonalną odzież i obuwie turystyczne. Musi to być oczywiście odzież nieprzemakalna i ciepła, bowiem na trasie Haute Route, będziemy poruszać się głównie lodowcem, toteż nie będziemy mogli na jakiekolwiek taryfy ulgowe ze strony pogody. Z całą pewnością będzie zimno i ślisko, oraz niezwykle mokro. Koniecznością będzie także zaopatrzenie się w okulary przeciwsłoneczne, bowiem słońce odbijające się od pokrywy lodowej potrafi bardzo szybko nas oślepić. Dobre okulary przeciwsłoneczne będą tutaj kwestią naszego bezpieczeństwa i wygody poruszania się po trasie Haute Route. Jednym słowem koniecznością będzie tutaj zaopatrzenie się w stosunkowo spora ilość sprzętu turystycznego, outdoorowego i przede wszystkim alpinistycznego, aby wyprawa alpejska trasą Haute Route mogła być w stu procentach bezpieczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *