Wyprawy w góry dla początkujących

Góry dla początkujących mogą się wydawać niezrozumiałym fenomenem. W końcu to tylko same kamienie, po których trzeba się wspiąć. O co tyle hałasu? Tak na dobrą sprawę motywacji jest tyle, ilu jest miłośników tej formy aktywności, ale chyba każdy przyzna, że góry mają w sobie ogromną moc, która nieustannie przyciąga. Krajobrazy, relaks, pokonywanie własnych słabości czy adrenalina – to wszystko sprawia, że nie brakuje ludzi, chcących zdobywać szczyty.

Góry dla początkujących – od czego zacząć przygodę z górami?

W chwili kiedy wszystko stanęło na głowie, a turystyka niemal zamarła, dla wielu ludzi góry stały się jedyną odskocznią od codziennych aktualizacji liczby zarażonych, ozdrowiałych, zaszczepionych, niezaszczepionych i tych wszystkich informacji, które dzień po dniu, od półtora roku atakują nas z każdej strony. Wielu ludzi dostrzegło w górach ogromny potencjał i nawet ci, którzy stronili od tego typu wypoczynku, zaczęli doceniać to, co góry mają do zaoferowania. Góry dla początkujących mogą stanowić wyzwanie, dlatego na dobry początek warto poczytać blog górski, żeby spróbować sobie wyobrazić o co chodzi z tymi górami. Na początek warto wybrać się na jednodniową wycieczkę, np. w Beskidy, na Śnieżkę czy Babią Górę. Niezależnie od miejsca logistyka to podstawa. W ekwipunku nie może zabraknąć mapy i to tej w formie papierowej. Istnieje szereg przeróżnych aplikacji na smartfona, ale mając na uwadze to, że w górach technologia lubi zawodzić, lepiej jest mieć pod ręką klasyczne rozwiązania. Bardzo ważnym elementem każdej wycieczki jest dobór odpowiedniej trasy. Wyprawa w góry dla początkujących powinna skupić się na łagodnych szlakach spacerowych.

Co zabrać ze sobą w góry?

Góry dla początkujących wędrowców mogą się wydawać czymś, czego nie można zdobyć bez specjalnego, często modnego sprzętu, ale tak naprawdę bez wielu rzeczy można się obejść, natomiast absolutnym górskim must have jest:

  • kurtka przeciwdeszczowa – należy mieć są zawsze ze sobą, nawet kiedy dzień jest słoneczny. Pogoda w górach potrafi się zmienić w ciągu kilku chwil, dlatego trzeba być przygotowanym na deszcz,
  • dodatkowa bluza – przyda się, kiedy zrobi się zimno,
  • zapasowe skarpety – pomogą uniknąć odcisków,
  • nakrycie głowy – czapka, kapelusz lub chusta,
  • okulary przeciwsłoneczne

Wielu doświadczonych górołazów zgodnie mówi, że zarówno odzież, jak i sprzęt gromadzi się latami. Początkującym trudno będzie skompletować ekwipunek w ciągu kilku dni, ale to na czym nie ma sensu oszczędzać to dobrej jakości buty trekkingowe. Na drugim miejscu jest plecak i kurtka, a cała reszta może być kompletowana z biegiem czasu. Nabierając doświadczenia, każdy będzie w stanie określić czego mu tak naprawdę potrzeba.

Podsumowanie

Góry dla początkujących to ciekawa i atrakcyjna alternatywa, zwłaszcza teraz, kiedy szczególnie trzeba dbać o zachowanie dystansu. Żadna inna aktywność fizyczna nie daje tak wiele satysfakcji, a polskie góry są idealne, żeby rozpocząć przygodę. Kto wie, być może z czasem przerodzi się to w bardziej zaawansowaną pasję?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *