pozyskiwanie stali przez polskich przedsiębiorców

Wyroby stalowe i ich zastosowanie.

Zastosowanie wszelkiego rodzaju wyrobów stalowych we współczesnym przemyśle, staje się systematycznie coraz większe, przede wszystkim przez wzgląd na stały postęp technologiczny, który umożliwia nam zupełnie nowe rozwiązania w wielu dziedzinach. Przykładem najbardziej intensywnego wykorzystania stali, są konstrukcje stalowe, czyli nowoczesna technologia budowania obiektów przemysłowych z zastosowaniem prefabrykatów stalowych. Tego typu obiekty maja bardzo wiele korzystnych cech, toteż technologia ta stale się upowszechnia. Obecnie praktycznie każdy nowy obiekt produkcyjny, magazynowy, czy też obiekt użyteczności publicznej, wznoszony jest w tej właśnie technologii. Przyjrzyjmy się zatem nieco bliżej temu zagadnieniu, aby określić, w których aspektach najczęściej wykorzystywana jest stal w przemyśle, oraz jak może się to jej zastosowanie kształtować w najbliższej przyszłości.

Gdzie zużywamy najwięcej stali?

Jeśli chodzi o procentowe zużycie stali w poszczególnych sektorach gospodarki, to na pierwszym miejscu jest tutaj nieprzerwanie przemysł budowlany, zużywający aż 35% zasobów stali w UE. Drugim sektorem zużywającym najwięcej stali w UE jest w kolejności przemysł motoryzacyjny, gdzie pochłaniane jest blisko 18% ogólnych zasobów stali w UE. Na kolejnych miejscach plasują się przemysł maszynowy i produkcja wyrobów metalowych, gdzie zużycie stali w UE sięga aż 14 procent. Na trzecim miejscu tuż za nimi plasuje się budownictwo. Generalnie w ostatnim czasie widać pewną tendencję spadkową w tym zakresie, niemniej jednak patrząc z szerszej perspektywy, stali zużywamy dużo więcej, niż na przykład kilkanaście, kilkadziesiąt lat temu. Rzecz jasna rynek i ogólnoeuropejska gospodarka dopiero odzyskuje swoją stabilność, przez co też, w najbliższych latach, jeśli uda się stabilność uzyskać, z całą pewnością tendencja spadkowa zaniknie, a znów pojawia się wzrosty. Wraz ze wzrostem inwestycji budowlanych, szczególnie tych nowoczesnych, opierających się w dużej mierze o technologie konstrukcji stalowych, zacznie także wzrastać zużycie stali, co rzecz jasna przyczyni się znacząco do ożywienia gospodarki.

Jak pozyskiwana jest stal przez polskich przedsiębiorców?

Jeśli chodzi o pozyskiwanie stali przez polskich przedsiębiorców w sektorze budowlanym, czyli w sektorze który zużywa średnio najwięcej stali w skali całej UE, to przede wszystkim jest to stal sprowadzana z najlepszych europejskich koncernów hutniczych, poprzez odpowiednie hurtownie stali. Jedną z takich hurtowni jest na przykład Dagra Stal, która na chwilę obecną sprowadza wyjątkowo duże ilości, dobrej jakościowo stali przede wszystkim przeznaczonej dla przemysłu budowlanego. Jest to głównie stal zbrojeniowa, oraz elementy konstrukcji stalowych, dzięki czemu też, można powiedzieć, iż w tej branży mamy do czynienia z dość dobrym poziomem jakości sprowadzanej stali. Rzecz jasna panują tutaj dość silne i poważne restrykcje w kwestii jakości sprowadzanej stali, co też wywiera presje na dostawcach, takich jak Dagra Stal, którzy decydują się na sprowadzanie stali najlepszej jakościowo, aby zapewnić swoim klientom bezpieczne inwestowanie swoich pieniędzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *