Wytłaczane profile z tworzyw sztucznych – rodzaje

Wytłaczane profile z tworzyw sztucznych możemy spotkać na każdym kroku, dosłownie wszędzie. Praktycznie nie ma możliwości, żeby ich uniknąć, ponieważ są tak powszechne i popularne. Z powodzeniem znajdują zastosowanie w wielu, najróżniejszych branżach. Ze względu na typ tworzywa użytego do produkcji możemy wyszczególnić profile różnego rodzaju.

Z jakich materiałów powstają wytłaczane profile z tworzyw sztucznych?

Projektowanie wytłaczanych profili z tworzyw sztucznych jest procesem podczas, którego używa się materiałów termoplastycznych, czyli takich, które pozwalają uzyskać dowolny kształt. Dzięki odpowiednio dobranej temperaturze wytłaczane profile z tworzyw sztucznych stają się bardzo plastyczne, a ich obróbka jest niezwykle łatwa. Kiedy jednak zastygną nabierają licznych, przydatnych cech i stosunkowo innych zastosowań i właściwości, w zależności od rodzaju. Wytłaczane profile najczęściej powstają z polimerów syntetycznych, np. polichlorku winylu, szerzej znanego jako PCV, politereftalanu etylenu, inaczej PET, polietylenu czy polipropylenu. Profile produkuje się również z materiałów cechujących się znacznie większą miękkością, są to elastomery, czyli gumy.

Jak produkuje się wytłaczane profile z tworzyw sztucznych?

Ekstruzja – pod tą tajemniczą brzmiącą nazwą kryje się nic innego jak wytłaczanie. Cały proces produkcji podczas, którego powstają wytłaczane profile z tworzyw sztucznych obejmuje kilka etapów i jest dość złożony, ale samo wytłaczanie stanowi najłatwiejszą część, którą realizują specjalne, nowoczesne maszyny. Zanim w ogóle powstanie jakikolwiek profil konieczne jest wykonanie szczegółowego projektu, wybranie odpowiedniego tworzywa sztucznego i przygotowanie narzędzi, pozwalających na wytłoczenie. Bardzo ciekawy jest fakt, że wytłaczane profile można łączyć z innymi materiałami, jest to post-ekstruzja. Po wytoczeniu gotowy produkt jest cięty na wymiar i jeśli zachodzi taka potrzeba to jest także poddawany fabrykacji, dostosowującej go do określonych wymagań.

Gdzie znajdują zastosowanie wytłaczane profile z tworzyw sztucznych?

Jeśli uważnie rozejrzymy się dokoła to zauważymy, że otaczają nas liczne polimery, a rozwój dziedziny tworzyw sztucznych jest już tak rozwinięty, że nic nie wskazuje na to, żeby ktokolwiek znalazł i zaproponował jakąś alternatywę. Z tego powodu tworzywa sztuczne mają szalenie szerokie zastosowanie, są także bardzo trwałe i można je stosować praktycznie w każdej branży. Wytłaczane profile z tworzyw sztucznych są używane w przemyśle motoryzacyjnym, elektronicznym, budownictwie, energetyce, medycynie i w wielu innych branżach.

Podsumowanie

Profile z tworzyw sztucznych są dziś bardzo popularnym rozwiązanie w wielu dziedzinach, od przemysłu ciężkiego po lekki. Dziś trudno było by nam znaleźć branżę, która nie korzysta z takich rozwiązań. Być może kiedyś się to zmieni, ale w tym momencie nie mamy alternatywy i jesteśmy skazani na polimeryzację naszego otoczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *