Wzmacnianie gruntu z zastosowaniem geosyntetyków.

Jednym z ważniejszych zadań we współczesnym budownictwie technicznym będzie skuteczne wzmocnienie gruntu, co jest szczególnie istotne w przypadku budownictwa drogowego czy też hydrotechnicznego. Zdecydowanie najczęściej stosowanym w tym przypadku materiałem geosyntetycznym będzie oczywiście geowłóknina, która zapewnia skuteczne wzmocnienie warstw gruntu i zabezpiecza je nie tylko przed osuwaniem się, ale także przed przesiąkaniem w głąb struktury, wody pochodzenia atmosferycznego. Dzięki jej zastosowaniu będziemy mieli więc od czynienia z wyraźnym wzmocnieniem konkretnych struktur wznoszonych w budownictwie drogowym czy też hydrotechnicznym.

Czym jest geowłóknina?

Geowłóknina to płaski geosyntetyk, wykonany z włókien poliestrowych lub polipropylenowych, które łączone ze sobą poprzez igłowanie (łączenie mechaniczne) lub poprzez zgrzewanie (łączenie termiczne). Charakteryzują się bardzo dobrymi właściwościami mechanicznymi, dziki czemu są wyjątkowo odporne na ewentualne uszkodzenia podczas ich wbudowywania. Do tego charakteryzują się także wyśmienitymi wręcz właściwościami hydraulicznymi, co razem z innymi zaletami będzie przekładać się na bardzo dobry poziom trwałości długookresowej. Są wykorzystywane przede wszystkim jako materiał ochronny i izolujący w budowie składowisk odpadów, tuneli czy też zbiorników wodnych. Oczywiście w dalszym ciągu wykorzystywane będą także w przypadku budownictwa drogowego, gdzie swoje zastosowanie znajdują przy budowie dróg nie utwardzonych, czy też innych nawierzchni. Warto tutaj także pamiętać, iż geowłóknina do wzmacniania gruntu będzie wykorzystywana także w budowie systemów drenażowych, w budownictwie kolejowym, czy też do ochrony geomembran. Można więc powiedzieć, iż geowłókniny znajdują w budownictwie technicznym wyjątkowo szerokie zastosowanie.

Materiały geokompozytowe.

geokrataOczywiście poza samymi geowłókninami, w budownictwie technicznym, bardzo często wykorzystywane będą także połączenia kilku materiałów geosyntetycznych. Chodzi nam tutaj o geokompozyty, czyli na przykład dwie warstwy geowłókniny, z czego jednak będzie działać jako odpowiedni filtr, a druga będzie zabezpieczeniem pierwszej. Oczywiście zastosowanie geokompozytów jest tutaj bardoz szeroki, toteż i kombinacji połączenia geosyntetyków jest o wiele więcej, a ta jedna przykładowa, ma za zadanie jedynie pokazać ideę tego typu rozwiązań.

Generalnie rzecz ujmując, zarówno geokompozyty, jak i pojedyncze geosyntetyki, będą wyjątkowo nowoczesnymi materiałami stosowanymi we współczesnym budownictwie technicznym, dzięki których zastosowaniu, będziemy mogli liczyć na wzmocnienie struktury wznoszonych konstrukcji, co też zdecydowanie będzie przedłużać ich żywotność i odporność na działanie zarówno sił zewnętrznych, jak sił działających w toku eksploatacji konstrukcji drogowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *