Zagospodarowanie odpadu tartacznego na wyrób brykietu drzewnego.

Jeszcze zupełnie do niedawna wszelkiego rodzaju odpady z produkcji tartacznej i innych zakładów przeróbki drzewa pozostawały bez jakiegoś konkretnego zagospodarowania. Co prawda często rolnicy odbierali wióry i trociny do swoich potrzeb, niemniej jednak w dalszym ciągu bardzo duże ilości wiórów, trocin i zrębków całkowicie się marnowało. Obecnie jednak w dobie pędu za ekologią ogrzewania wszystkie te odpady znalazły swoje zastosowanie i to w służbie ekologii. Na dzień dzisiejszy coraz więcej warsztatów stolarskich czy też tartaków zaczyna inwestować we własne linie do produkcji brykietu drzewnego, co pozwala im nie dość że pozbyć się dużych ilości odpadów a przy tym zarobić, to jeszcze mieć poczucie dobrze spełnionego obowiązku w obronie naturalnego środowiska.

Wytwarzanie brykietu z odpadów drzewnych.

Wszystkie powstające w toku produkcji desek i ich obróbki odpady czyli wióry, zrębki i trociny możemy z powodzeniem wykorzystać do produkcji brykietu drzewnego – wysoko ekologicznego materiału opałowego, idealnie sprawdzającego się jako zamienni węgla czy też nawet ekogroszku. Oczywiście jego wytwarzanie jest w pewnym zakresie wymagające, wobec czego zakłady, które zamierzają się za to wziąć, powinny w pierwszej kolejności spełnić pewne wymagania w tym zakresie. Najważniejszą kwestią będzie tutaj sam proces magazynowania, zarówno odpadu do przeróbki jak i gotowego już brykietu. Musimy zagwarantować idealnie suche warunki składowania, aby ostateczny wyrób nie przekraczał 10%-wego poziomu wilgotności, gdyż wyższe wartości negatywnie wpływają na proces spalania i wartość opałową brykietu. Trzeba będzie więc przygotować suche i dobrze wentylowane magazyny, aby zagwarantować możliwość bezpiecznego przechowywania zarówno materiału wsadowego jak i gotowego już wyrobu, czyli brykietu drzewnego. Oczywiście warunki produkcji brykietu powinny być tak samo suche i wentylowane, aby w toku jego wytwarzania nie doszło czasem do jego zawilgocenia. Pomieszczenia w których będą pracować wszystkie brykieciarki powinny być odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią.

Warunki spalania brykietu drzewnego

Warto sobie także powiedzieć nieco więcej na temat tego, dlaczego tak bardzo istotną kwestią w toku produkcji brykietu drzewnego jest zabezpieczenie całego procesu przed wilgocią. Otóż sam brykiet drzewny charakteryzuje się wartością opałową na poziomie 17-19 MJ/kg, przy założeniu, że jego wilgotność nie przekracza 10%. Mniejsze wartości nie będą nam w jakiś znaczny sposób podnosić wartości opałowej, natomiast wartości większe, już będą wyraźnie ograniczać wartość opałową. Wynika to z prostego faktu, iż spalając brykiet drzewny, w pierwszej kolejności musimy odparować z niego wilgoć, co będzie nas kosztować energię cieplną, a więc część energii będzie marnowana na odparowanie wody, zamiast przekazana do instalacji grzewczej. Co więcej, parująca woda będzie osadzać się na elementach kotła prowadząc do jego korodowania, co przekładać się będzie na jego zniszczenie i dodatkowe koszty po naszej stronie. Jednym słowem brykiet drzewny musi być suchy, aby jego palenie było dobrze i bezpiecznie przeprowadzane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *