zewnętrzne usługi magazynowania

Zewnętrzne magazynowanie.

Optymalizacja procesów zachodzących w wielu przedsiębiorstwach w większości przypadków prowadzi nieuchronnie do oddalania wielu aspektów na zewnętrz. Wiele procesów w przedsiębiorstwach realizowanych jest przez zewnętrznych usługodawców zajmujących się ściśle jedną branżą działalności. Pozwala to przede wszystkim skupić się na najważniejszych aspektach, a pewne stabilne procesy poboczne powierzyć innym podwykonawcom, którzy będą w danej materii specjalistami. Obecnie można powiedzieć iż outsourcing usług magazynowych, będzie jednym z bardziej widocznych elementów wskazujących na odsuwanie wielu działań od samego przedsiębiorcy.

Korzyści płynące z outsourcingu usług magazynowych.

Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę z wielu korzyści jakie płyną z faktu przeniesienia procesów magazynowych i logistycznych do zewnętrznych usługodawców. Można tutaj je wyszczególnić w kilku najważniejszych punktach a będą to:

  • Znaczne obniżenie kosztów magazynowania i transportu
  • Oszczędność miejsca na własnych obiektach, które może być przeznaczone na poszerzenie produkcji, czy też zwiększenie wydajności.
  • Przerzucenie odpowiedzialności za bezpieczeństwo składowanych towarów, produktów i surowców, na usługodawcę w zakresie magazynowania.

Są to bardzo wyraźne korzyści, aczkolwiek trzeba przyznać, iż usługodawca w zakresie magazynowania także ma określony pakiet korzyści. Przede wszystkim koszty utrzymania magazynu i pracowników mogą być podzielone pomiędzy wielu przedsiębiorców, którzy osobno i tak poniosą o wiele mniejszy koszt, niż w przypadku prowadzenia własnych hal magazynowych. Można tutaj więc powiedzieć, iż usługi w zakresie magazynowania świadczone przez zewnętrznych usługodawców to rozwiązanie bardzo korzystne zarówno dla jednej jak i drugiej strony.

Jak skorzystać z zewnętrznego magazynowania?

Skorzystanie z usług zewnętrznego magazynowania jest w zasadzie bardzo proste. Wystarczy tutaj znaleźć odpowiedniego usługodawcę i podpisać z nim stosowną umowę. Warto tutaj jednakże zwrócić uwagę na kwestie tego, aby usługodawca w tym zakresie spełniał nasze wymagania w konkretnych kwestiach związanych z bezpieczeństwem magazynowania. Musimy zwrócić uwagę na to, czy magazyn będzie spełniać normy w kwestii bezpieczeństwa przechowywania naszych towarów. Niektóre z nich będą wymagać przecież magazynowania w pomieszczeniach klimatyzowanych, wobec czego musimy zwrócić na te kwestie szczególną uwagę, szczególnie jeśli właśnie takie towary mamy zamiar magazynować. Należy także zwrócić uwagę na kwestie tego, czy usługodawca w zakresie zewnętrznego magazynowania oferuje nam również obsługę logistyczną. Jest to bardzo istotne, bowiem musimy przecież mieć zagwarantowane dostarczanie magazynowanego surowca na obiekty produkcyjne, aby nie trzeba było osobno organizować sobie transportu u jeszcze osobnego dostawcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *