zgaga

Zgaga oraz jej przyczyny i skuteczne leczenie.

Zgaga, jest dolegliwością, w wyniku której, odczuwamy silne pieczenie w przełyku. Niekiedy, może ona mieć poważniejsze podłoże chorobowe. Jeśli jednak pojawia się sporadycznie, nie powinniśmy się niczego objawiać. W przypadku jednak, kiedy zgaga pojawia się często, a dolegliwości nie ustępują po zastosowaniu leków dostępnych bez recepty, koniecznością będzie wizyta u lekarza. Warto w takich bowiem przypadkach sprawdzić co jest przyczyną choroby. A trzeba pamiętać, iż zgaga może być efektów różnych, czasami nawet bardzo poważnych chorób i dolegliwości.

Skąd bierze się zgaga?

Najprościej mówiąc, zgaga jest podrażnieniem błony śluzowej przełyku. Jest najczęściej powodowane cofaniem się kwaśnej treści żołądkowej, czyli refleksu żołądkowo-przełykowego. Wynika to z nieprawidłowego działania dolnego zwieracza przełyku. Jest to mięsień, który umożliwia przepływ pokarmu z przełyku do żołądka, po czym kurczy się, aby uniemożliwić przepływ odwrotny. W przypadku jego niewydolności, nieprawidłowej pracy, treść żołądka, wraz z kwasem żołądkowym, przedostaje się do przełyku, gdzie powoduje podrażnienia, które są przez nas określane jako właśnie zgaga.

Czym objawia się zgaga?

Przede wszystkim, będziemy mieć do czynienia z uczuciem pieczenia w klatce piersiowej, które czasami może promieniować aż do gardła. Dodatkowo, w ustach pojawiać się będzie gorzki posmak. Tego typu dolegliwością najczęściej pojawiają się bezpośrednio po posiłku, ale także podczas leżenia czy schylania się. Możemy więc całkiem łatwo, samodzielnie wychwycić zgagę i odpowiednio zareagować. Najczęściej poprzez zastosowanie odpowiednich leków dostępnych bez recepty. Jeśli jednak nie będzie to przynosić oczekiwanych rezultatów, koniecznością będzie wizyta u lekarza.

Wartym podkreślenia jest także fakt, iż zgaga jest dolegliwością nasilającą się w czasie ciąży. Doświadcza jej około 45 do nawet 80% kobiet w ciąży.

Leczenie zgagi różnymi sposobami.

Jeśli tylko zgaga występuje stosunkowo rzadko, nie powinniśmy się niepokoić. Możemy bowiem bardzo skutecznie jej przeciwdziałać. Możemy także skutecznie prowadzić jej leczenie domowymi metodami, czy też poprzez zmianę swojego trybu życia.

Najważniejszymi środkami zaradczymi będą:

  • Masa ciała – utrzymywanie prawidłowej masy ciała wpływa pozytywnie na pracę dolnego zwieracza przełyku
  • Używki – rezygnacja z nikotyny oraz alkoholu.
  • Aktywność fizyczna – regularna aktywność wzmacnia pracę mięśni.
  • Odzież – unikać należy ciasnych ubrań
  • Wypoczynek – warto podnieść nieco głowę podczas snu o około 15-20 cm. Warto też spać w pozycji na lewym boku.
  • Leki – doraźnie możemy stosować leki na zgagę, dostępne bez recepty.
  • Stres – niekontrolowany stres może nasilać objawy zgagi.
  • Zioła – możemy także zastosować odpowiednio dobrane zioła na zgagę, które poprawią pracę dolnego zwieracza przełyku.

Podsumowanie.

Ostatecznie, trzeba powiedzieć, iż zgaga może się okazać dość poważną dolegliwością, z którą jednak, w większości przypadków powinniśmy sobie bezproblemowo poradzić. Wystarczy zmienić swoje nawyki żywieniowe i tryb życia, a zgaga nie powinna być dla nas większym problemem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *