Czy warto mieć dostęp do Internetu?

Internet posiada zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Nie sposób jest stworzyć coś, co miałoby tylko jednych albo tylko drugich, bo tak naprawdę wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że podział opinii na negatywne oraz pozytywne jest nieuchronny. Jak to często mawiamy, jeszcze się taki nie narodziło, co by wszystkim dogodził i jest w tym oczywiście sporo racji. Kwestią dyskusyjną dla niektórych może być na przykład Internet, który oczywiście niesie ze sobą różnego rodzaju niebezpieczeństwa czy pokusy, ale dla innych wydaje się on wręcz błogosławieństwem i czymś, bez czego nie wyobrażają sobie oni już dalszego życia. Sprawdźmy zatem dokładnie, jak takie opinie na temat Internetu kształtują się w naszym środowisku. Jak ludzie postrzegają stałe połączenie z siecią i co uważają na temat tego, że dziś praktycznie w każdej instytucji, w każdym domu, w każdej nawet szkole jest już stałe połączenie z Internetem, z którego wszyscy bez żadnych ograniczeń możemy swobodnie korzystać.

Czy ma on wady?

Czy Internet ma jakiekolwiek wady? Z wcześniejszych rozważań wywnioskować można, że ma i to nawet sporo. Niesie on ze sobą, jak wspomnieliśmy przed momentem, sporo niebezpieczeństwa zwłaszcza dla najmłodszych, którzy mogą odwiedzać wszelakie strony internetowe z niebezpiecznymi, niekoniecznie przeznaczonymi dla dzieci treściami. To zdrowy rozsądek powinien podpowiadać im, które strony mogą odwiedzać, a które nie, ale jak wiadomo świat pokus niestety czasami zasysa dziecko do wewnątrz i ciężko jest mu cokolwiek wyperswadować. Nie da się jednak tego kontrolować w stu procentach. Podobnie jak nie da się czasami spędzać w sieci tyle czasu ile sobie zaplanujemy. Czasami z pół godziny, które zaplanowaliśmy na spędzenie przed komputerem robi się tak naprawdę kilka długich godzin, bo przecież w sieci jest tyle ciekawych stron, ze nie sposób ich nie odwiedzić. Ale, jak też wspomnieliśmy na początku, Internet ma ogrom zalet i to chyba one jednak przodują i sprawiają, że wszędzie dostęp do Internetu jest swobodny i wręcz nieograniczony.

A co z zaletami?

Jeśli chodzi o zalety, to jest ich tak naprawdę mnóstwo. Przede wszystkim Internet może nam pomagać w nieustannym pogłębianiu swojej wiedzy. Możemy w nim wszystko bardzo szybko sprawdzić. Jeśli na przykład kobieta nie wie, do czego służą łożyska, to może błyskawicznie wpisać takie hasło w wyszukiwarkę internetową i w mig się dowie, do czego łożyska służą, gdzie można je kupić i tak dalej. Jeśli uczeń ma problem z rozwiązaniem zadania z biologii, to w mig może rozwiać wszelkie swoje wątpliwości właśnie za pomocą sieci. Internet daje nam możliwość robienia zakupów z pozycji swojego wygodnego fotela, jak również utrzymywania kontaktu z bliskimi oddalonymi od nas nawet o tysiące kilometrów. Tak więc właściwie już na pierwszy rzut oka jesteśmy w stanie chyba stwierdzić, ze zalety przeważają jednak nad wadami Internetu. Zresztą, gdyby tak nie było, to Internet prawdopodobnie nie królowałby w tylu miejscach na świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *