Promienniki UV dla utwardzania klejów i ich wykorzystanie w produkcji

Jedną ze zdecydowanie najciekawszych metod łączenia ze sobą różnych elementów, jest ich klejenie. Tym bardziej, jeśli będzie to klejenie z wykorzystaniem klejów utwardzanych promieniowaniem UV. Tego typu kleje zyskały spora popularność głównie ze względu na korzyści płynące z ich zastosowania. Stosowane są przede wszystkim w branży elektronicznej i elektrotechnicznej. Aczkolwiek można się zetknąć z ich wykorzystywaniem także w branży medycznej, czy też motoryzacyjnej. Możemy więc powiedzieć, iż ich zastosowanie jest stosunkowo szerokie. Przyjrzyjmy się zatem, dlaczego jest to tak popularnym rozwiązaniem w przemyśle.

Proces klejenia z utwardzaniem UV.

Jeśli chodzi o sam proces klejenia z utwardzaniem UV, to nie ma tutaj w zasadzie niczego nadzwyczajnego. Tak samo jak w przypadku innych technologii klejenia, trzeba będzie prawidłowo przygotować powierzchnie klejone, aby osiągnąć odpowiednią wytrzymałość spoiny. Tutaj jest to bardzo ważne, bowiem istotną kwestią będzie równomierne utwardzanie spoiny. Tak więc, najważniejsze kwestie, wpływające na jakość i wytrzymałość spoiny klejonej to:

  • Prawidłowe przygotowanie klejonych powierzchni. Muszą być oczyszczone i pozbawione wszelkich nierówności. Należy także je starannie odtłuścić
  • Równomierne rozprowadzenie kleju po klejonych powierzchniach. Jest to bardzo ważne, gdyż grubość warstwy kleju będzie wpływać na równomierność utwardzania spoiny.
  • Prawidłowe naświetlanie poprzez promienniki UV. Tutaj najważniejsze jest to, aby żarniki w promiennikach były sprawne. Jeśli spoina będzie utwardzana nierównomiernie na całej długości, dojdzie do naprężeń. Te z kolei będą przyczyną osłabienia początkowego całej spoiny.

Samo utwardzanie będzie tutaj trwało 10-20 sekund. Jest to więc idealny proces do zastosowania w szybkich liniach produkcyjnych. Tym bardziej, iż możemy tutaj przygotować więcej elementów do utwardzenia. Mamy bowiem długi czas żywotności kleju. Od momentu jego rozprowadzenia, do czasu, kiedy koniecznością będzie utwardzenie mija nawet godzina. W tym czasie, możemy dowolnie manipulować przedmiotami i korygować ich ustawienie. Pozwala nam to przygotować ich więcej i wykorzystać duże promienniki UV do utwardzania klejów. Są to swego rodzaju duże piece UV. Tego typu rozwiązania będą jednak wykorzystywane tylko w przypadku dużych linii produkcyjnych.

Dlaczego kleje utwardzane UV stają się tak popularne?

Przede wszystkim ze względu na fakt, iż ich zastosowanie jest dość przystępne cenowo. Mamy tutaj bardzo dobry stosunek ceny do jakość uzyskiwanej spoiny. Do tego dochodzi kwestia krótkiego czasu utwardzania. Wynosi on około 10-20 sekund, a więc wyjątkowo niedużo. Oczywiście w przypadku przestrzegania wszystkich reguł stosowania tego typu klejów, będziemy mieć w efekcie trwałą i wytrzymałą spoinę. Jednym słowem, kleje utwardzane UV, charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami technicznymi, toteż nie dziwne, iż stają się coraz bardziej popularne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *