Wewnętrzne instalacje wodne w domach jednorodzinnych.

Instalacja wodna w domu jednorodzinnym to zdecydowanie jedna z ważniejszych instalacji. Trudno sobie przecież wyobrazić dom jednorodzinny bez bieżącej wody. Co prawda, jeszcze kilkadziesiąt lat temu bieżąca woda nie była niczym aż tak bardzo oczywistym. Jednakże dziś, jest to jak najbardziej normalne. Do tego stopnia, iż trudno byłoby nam teraz przestawić się na życie bez dostępu do wody w kranie. Oczywiście do tego wszystkiego dochodzą jeszcze instalacje elektryczne, czy też kanalizacyjne, oraz grzewcze, bez których także trudno będzie nam o normalną egzystencję w domu jednorodzinnym. Jednym słowem instalacje będą nam jak najbardziej niezbędne, wobec czego warto poświęcić nieco więcej uwagi, kwestii ich prawidłowego montażu.

Prawidłowy montaż instalacji wodnej.

Oczywiście kwestią zdecydowanie najważniejszą będzie tutaj prawidłowy montaż instalacji wodnej. Równie ważne będzie tutaj to, aby prawidłowo dobrać materiały, z jakich wykonamy naszą instalację. Co prawda kiedyś stosowano po prostu rury stalowe, jednakże prowadziło to z biegiem czasu do ich korodowania i wewnętrznego zarastania. Wiązało się także z tym, iż każdy większy zastój w dostawie wody, kończył się koniecznością odpuszczenia dużej jej ilości. Wynikało to z jej zabrudzonego, rdzawego koloru, pochodzącego ze skorodowanych części rur. Poza tym, z biegiem czasu koniecznością było także przeprowadzenie wymiany rur instalacji wodnej. Systematycznie zarastały rdzą, przez co zmniejszał się przepływ, co przecież nie jest korzystne dla domowników. Obecnie stosowane materiały są już w pełni odporne na korozję. Instalacje wodne wykonuje się przede wszystkim z rur miedzianych, jak również PCV. Ich zastosowanie wiąże się z licznymi zaletami, wobec czego warto także i w zakresie ich stosowania poszerzyć nieco swoją wiedzę.

Montaż instalacji w miedzi oraz PCV.

Jak już wspomnieliśmy, współcześnie instalacje wodne Bielsko Biała będą wykonywane przede wszystkim z miedzi, oraz z PCV. Rzadko kiedy będzie można się zetknąć z wykonywaniem nowych instalacji z rur stalowych. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest wykonywanie instalacji wodnej w miedzi. Jest to proste i zajmuje bardzo niewiele miejsca. Większość rur przyłączeniowych do kranów będzie o średnicy 15mm. Sam montaż jest także prosty, gdyż rury miedziane łączy się ze sobą poprzez ich lutowanie. Wystarczy odpowiednio przygotować łączenie, rozgrzać rury w miejscu łączenia i wprowadzić cynę. Chwilę później, połączenie jest już gotowe. W przypadku rur PCV stosowane jest klejenie. Tutaj jednak trzeba pamiętać, iż nie zawsze będzie to dobrym rozwiązaniem w przypadku instalacji ciepłej wody użytkowej. Niektóre technologie klejenia nie sprawdzą się w tym przypadku. Pod wpływem wysokiej temperatury, niektóre kleje po prostu mogłyby puścić. Dlatego też, najbezpieczniej jest całą instalację wodną w domu wykonać w miedzi. Pamiętając jedynie o tym, aby rury z ciepłej wody izolować dodatkowo otuliną z pianki, w celu ograniczenia strat ciepła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *