wymiana gniazdka w domowej instalacji

Wymiana gniazdka w domowej instalacji elektrycznej.

Prawidłowo przeprowadzona wymiana gniazdka w domowej instalacji elektrycznej to gwarancja bezpiecznego użytkowania elektryczności. Dlatego też, każdorazowo, kiedy stoimy przed taka koniecznością, musimy pamiętać o tym, aby prace przeprowadzone były przed odpowiedniego człowieka. Oczywiście, możemy je przeprowadzić samodzielnie. Wymiana gniazdka w domowej instalacji nie jest niczym strasznie skomplikowanym. Aczkolwiek, jeśli nie posiadamy stosownej wiedzy, doświadczenia i narzędzi, lepiej będzie zatrudnić elektryka.

Czego wymaga samodzielna wymiana gniazdka w domowej instalacji?

Najważniejsza w tym przypadku jest odpowiednia wiedza. Są to podstawowe pojęcia, których znajomość będzie po prostu wymagana. Jeśli więc ich nie znamy, to warto się z nimi zaznajomić nieco bliżej, aby mieć podstawowe pojęcie o działaniu i budowie instalacji elektrycznych.

Musimy znać zasadę działania prądu elektrycznego i domowych instalacji elektrycznych. Musimy znać podstawowe pojęcia, takie jak:

  • Przewód fazowy – przewód którym doprowadzony jest prąd do odbiornika (urządzenia elektrycznego, gniazdka, łącznika)
  • Przewód neutralny – przewód, którym prąd wraca po przejściu przez urządzenie elektryczne
  • Przewód bezpieczeństwa – przewód zabezpieczający instalację przed zwarciem.
  • Bezpiecznik – urządzenie odłączające dany obwód elektryczny w przypadku pobory zbyt dużego prądu przez urządzenie, co może wskazywać na nadmierne obciążenie gniazdka, bądź uszkodzenie urządzenia.
  • Różnicówka – czyli wyłącznik różnicowo prądowy. Wyłącznik bezpieczeństwa badający różnicę prądy wychodzącego z skrzynki rozdzielczej i powracającego. Jeśli takowa występuje, świadczy to na przykład o odpływie prądu w inne miejsce. Może to się zdarzyć w przypadku porażenia prądem człowieka. Dzięki różnicówce więc, porażenie prądem nie stanowi dla nas większego zagrożenia.
  • Łącznik – czyli element, którym łączymy obwód elektryczny na przykład przy oświetleniu. Zapewniamy przepływ, bądź odcięcie prądu od źródła światła.
  • Gniazdko elektryczne – czyli element, do którego podłączamy wszelkiego rodzaju urządzenia elektryczne, z których korzystamy w naszych domach
  • Tablica rozdzielcza – tablica na której znajduje się licznik zużycia prądu, oraz bezpieczniki i wyłączniki różnicowoprądowe. Stąd wychodzą wszystkie przewody w naszej instalacji, rozdzielone na poszczególne obwody zabezpieczone bezpiecznikami i różnicówkami.

Jak widzimy więc, trochę tych pojęć. Można pomyśleć, iż głupia wymiana gniazdka w domowej instalacji nie będzie wymagać aż tak rozległej wiedzy. Uwierzcie mi jednak na słowo, iż jest to tylko podstawa, jeśli chodzi o działanie instalacji elektrycznych. A wymiana gniazdka elektrycznego w domowej instalacji wymaga tej wiedzy, abyśmy mogli sprawnie wykonywać poszczególne prace zgodnie z instrukcjami.

Podsumowanie.

Musimy także pamiętać o tym, iż wymiana gniazdka w domowej instalacji będzie wymagać od nas wybrania odpowiednich gniazdek. Musimy w tym przypadku zdecydować się na gniazdka elektryczne do instalacji domowej, spełniające odpowiednie standardy bezpieczeństwa. W przeciwnym bowiem razie, przeprowadzona przez nas wymiana gniazdka w domowej instalacji nie wpłynie korzystnie na wzrost poziomu komfortu i bezpieczeństwa użytkowania elektryczności w naszym domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *